A diák hálájából lett a magas szintű elismerés

A líceumi öregdiák felterjesztette, az ELTE Természettudományi Kar Kémiai Intézete kiválasztotta, Győre Henriette tanárnő így átvehette azt az egyetemi díjat, ami magas színvonalú munkájának újabb bizonyítéka.

Győre Henriette, a Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium pedagógusának részére, aki elhivatott munkájával hozzájárult a kémia magas színvonalú oktatásához és a jövő kémikusainak neveléséhez - áll azon az oklevélen, amit a Líceum tanára, Győre Henriette vehetett át az ELTE Természettudományi Karán. A tanárnőt a líceumi öregdiák, a négy éve érettségizett Pucsek Karolina, a kar hallgatója terjesztette fel a díjra, ezzel is kifejezve háláját. A diák ilyen szintű visszajelzése egy pedagógus számára talán a legszebb eredmény, ráadásul az ELTE elismerésének örömét még tovább fokozta, hogy egykor Győre Henriette is itt tanult.


- Harminc éve tanítok, ebből tizenötöt már a Líceumban, s bár eredetileg gyógyszerésznek készültem, örülök, hogy végül így történt - mondja mosolyogva a tanárnő. Már általános iskolában felkeltette érdeklődését a kémia, tanára támogatta, így osztályában, sőt otthon is kísérletezhetett az anyagokkal.

- A kíváncsiságom volt a hajtóerőm, érdekelt, hogy miből, mi lesz, ha vegyítem őket vagy különböző hatásoknak teszem ki. Szerencsére nem okoztam kárt semmiben, a kellő óvatosság azért megvolt bennem. Előbb utánaolvastam a lehetséges reakcióknak - emlékszik vissza a gyerekkori kísérletekre.

A kőszegi gimnáziumban viszont már nem volt mindenben szerencséje. A fizikatanára nem tudta megszerettetni vele tantárgyát, pedig a biológia mellett ebből kellett volna a gyógyszerészeti karra felvételiznie. Emiatt jelentkezett végül kémia-biológia szakos pedagógusnak...


- A kőszegi fizikatanáromnak később megköszöntem, hogy miatta így alakult az életem, és komolyan is gondolom ezt. Az egyetem utolsó éveiben vezetőtanáraimmal táboroztattunk is gyerekeket, és ott dőlt el, hogy én is felállok a katedrára. Azóta sem bántam meg. A kíváncsiságom megmaradt, de most már az érdekel, hogy vajon mit fog kérdezni a diák, mire kell majd válaszolnom. Arra törekszem, hogy jó válaszokat adjak. Nem akarok mindenkiből kémikust faragni, az sem motivál, hogy mindenki ötös legyen a természettudományi tárgyakból. Azt viszont fontosnak tartom, hogy használható, a hétköznapokban hasznos tudást kapjanak - fogalmazta meg tanári ars poeticáját Győre Henriette. Vallja, hogy pedagógusként neki kell alkalmazkodni a diákokhoz, hogy a kötelezőn túl azt is tudja nyújtani, ami számukra érdekes. A kísérletekkel mindig eléri a kívánt hatást...

- Azt nehéz megélni, hogy egyre kevesebb óraszámban oktatunk természettudományos tárgyakat. Ennek a következménye az is, hogy kevés ezen a területen a szaktanár, sőt, a szakember. Pedig a kémia és a biológia több tudományterületen is olyan alaptárgyak, amik nélkül nincs tovább. Emiatt is fontos, hogy felkeltsük a diákok érdeklődését, és ezért is örülök most volt diákom visszajelzésének. Ő kémia-földrajz szakos tanár lesz - árulta el örömmel Győre Henriette.