Nagyon tudtak a TUDOK-on
Arany minősítést kapott a Líceum csapata az Evangélikus Iskolák Kutató Diákjainak Tudományos Konferenciáján, azaz a TUDOK versenyén. Lang Ágota tanárnő szakkörösei egy saját találmányt, Villany Leót mutatták be.
Csak a program megírásában legalább tíz munkaóra van, de megalkották a hardvert, legyártották a prototípust és a TUDOK-on is bemutatták a működőképes modellt. Ő Villany Leó, egy okos szerkezet, amit Lang Ágota tanárnő robotika szakkörén dolgozott ki Bodnár Boldizsár (8.A), Gangl Ádám (9.C) és Magyar Balázs (11.A).
- A program lényege, miként lehet rávenni a kollégistákat vagy más közösségeket, hogy ne fogyasszanak feleslegesen elektromos energiát, vagyis az utolsó mindig kapcsolja le a villanyt. A modellünk figyelmeztet, ha égve maradnak a lámpák, sőt, ha ezt hiába teszi, akkor le is kapcsolja a világítást - magyarázzák a sikeres diákok. Lang tanárnő irányításával olyan modellt építettek, ami akár a gyakorlatban is megvalósítható lenne. Igaz, ahhoz nem lenne elég a 3D-s nyomtató, amit Magyar Balázs a Schedius ösztöndíjjal nyert, s lám, máris bevetette néhány alkatrész elkészítéséhez. A feladatmegosztásban Bodnár Boldizsár volt a "főprogramozó", Gangl Ádám pedig a hardverfelelős, de a modell alapvetően az együttműködésüknek és a közös munkának köszönhető.
- Nagyon díjazta az ötletet a zsűri! - árulták el örömmel a robotépítők. Villany Leó joggal kapta az arany minősítést.