Rögzített pillanatok
Tényeken alapuló történetek, családi és személyes sorsok szerepelnek a holokausztról azon a kiállításon, ami a Líceum második emeleti várójában nyílt a Zachor Alapítványnak és többek között licista diákoknak köszönhetően.
Két éve csatlakozott a Líceum nevében Locsmándi Dániel igazgatóhelyettes a Zachor Alapítvány ARKS projektjéhez. Tíz diákot gyűjtve maga mellé azóta számtalan programon vettek részt, kutattak, utaztak, helytörténeti programokon ismerkedtek a holokauszt feltárt és még feltáratlan részleteivel. Magyarországon hat település ötven diákja vett részt a projektben, aminek egyik eredménye az az utazó kiállítás, ami szerdán nyílt a Líceum második emeletén.
- Fontos ez a kiállítás, nemcsak a témája miatt, hanem mert a diákok aktivitására épül - mondta a megnyitón Tölli Balázs igazgató. - Tényeken alapuló történeteket mutat be. Szükség van a régi és új információkra e témával kapcsolatban is, mert fel kell tárni és ki kell beszélni a traumákat - mondta az igazgató, kiemelve azt is, azért helyezték a tizenegy molinóból álló kiállítást a második emeleti váróba, mert itt a diákok minden szünetben látják, olvashatják a történeteket.
Locsmándi Dániel az információs vásznakat mutatta be. Az általános ismertetőn és az alapítvány, illetve a program bemutatásán túl, a projektben részt vett iskolák városai is szerepelnek a holokausztban szerepet játszó, ám azóta eltűnt helyek, a hősök és családtörténetek, illetve a munka során feltárt történetek bemutatásával. Minden persze nem fér fel a molinókra, de ott vannak a QR kódok mindenütt, s ezek további tudnivalókhoz vezetik az érdeklődőket.
Érdemes beleolvasni az idézetekbe, a még élő vagy korábban dokumentált visszaemlékezésekbe. Kilépnek a történetek a történelemkönyvek lapjairól, élővé, személyessé válnak a tragédiák. Elvesztett szülők, elpusztított gyerekek, átélt embertelen borzalmak - mindezzel szembe kell néznie a fiataloknak is. Erről is szól ez a kiállítás, amin érződik a készítők felkészültsége és emberismerete is. Nem ijesztő, nem felzaklató, hanem értő és együttérző az üzenet.
A tárlatra - amelynek megnyitóján Rácz Réka (12.B), Panicsán Emma (12.D) és Varga Boróka (12.D) képviselte a líceumi csapatot - máris bejelentkeztek iskolai csoportok. Az elkövetkezendő hetekben sok-sok rendhagyó történelem óra lesz a második emeleten.