Történelmi igazságtalanság volt...

Nyolcvan év történt, ma már tananyag, de soha nem szabad elfelejteni. A történelem munkaközösség tanárai a magyarországi németek kitelepítésének igazságtalanságára hívták fel a licisták figyelmét.

A magyarországi németek kitelepítésének nyolcvanadik évfordulóján több programmal emlékezett a Líceum közössége is. A német munkaközösség pedagógusai levéltári előadásokra és filmvetítésre vitték diákjaikat.

- Sopron különösen érintett volt, német ajkú polgárai évszázadokon át voltak aktív, dolgos és hű lakói a városnak. De nekik is menniük kellett. Az első szerelvények április 27-én indultak az elűzött soproniakkal, az utolsó május 18-án hagyta el a várost. Programjainkat mi is e két dátum közé szerveztük - tudtuk meg Sztrókay Edit tanárnőtől.

A történelemtanárok a Soproni Levéltár foglalkozásaira vitték a hetedik és nyolcadik évfolyamos diákokat, ahol Simonné Prezenszki Erzsébet irányításával ismerkedtek a szomorú témával. Gyakorlatilag eljátszották a történetet: a levéltárba érkezett egy leszármazott, aki kitelepített nagyapja nyomait kutatta. A fellelt iratok, emlékek nyomán bontakozott ki a történet, ami az elűzetés tragédiájához vezette a kutakodókat.


Május 18-án nem csak a 7-8. osztályosoknak vetítették le a díszteremben az Örök tél című filmet. Az alkotás egy 2017-ben készült magyar történelmi filmdráma, ami a második világháború végén Magyarországot megszálló szovjetek által málenkij robotra, az Ukrajna területén lévő lágerekbe kollektív büntetésként elhurcolt több százezer, hazatérésük után némaságra ítélt magyar áldozatnak állít emléket. Elsősorban is azoknak a sváb és német lányoknak és asszonyoknak, akik embertelen körülmények között próbáltak meg emberek maradni.