Dr. Nikolics Károly

Dr. Nikolics Károly (Sopron, 1918. augusztus 10 – Sopron, 2000. szeptember 16.) gyógyszerész, gyógyszerkutató, gyógyszertechnológus szakgyógyszerész, a gyógyszerészeti tudományok kandidátusa, gyógyszerészeti tudományok akadémiai doktora, címzetes egyetemi tanár, a magyar gyógyszerésztársadalom és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság kimagasló egyénisége volt. 

Sopronban született gyógyszerész családban. Édesapja, Nikolics Milivoj az Oroszlán patika tulajdonosa volt. Nikolics Károly 1928 és 1936 között az evangélikus líceum kiváló tanulója volt, 1936 júniusában érettségizett jeles eredménnyel. Tagja volt a Magyar Társaságnak, az Ifjúsági Sportkörnek, az Ifjúsági Ének és Zenekörnek is. Jól zongorázott, több iskolai rendezvényen kísérte társait. Az evangélikus líceum elvégzése után a Pázmány Péter Tudományegyetemen 1940-ben szerzett gyógyszerészi oklevelet, gyakorlatát apja gyógyszertárában szerezte. Az egyetem Szerves- és Gyógyszerészi Kémiai Intézetének tanársegédje lett. Itt szerezte meg az egyetemi doktori címet 1943-ban. 

A háború idején egészségügyi katonai szolgálatra hívták be. 1944-ben kötött házasságot. Felesége, dr. Hartai Mária a vegyészdiploma után gyógyszerész diplomát is szerzett. 

Dr. Nikolics Károly a háború után nem folytathatta munkáját a pesti egyetemen, mert édesapja megrendült egészségi állapota miatt át kellett vennie Sopronban a családi gyógyszertár, az Oroszlán patika vezetését. 1950-ben, a gyógyszertárak államosításakor, el kellett hagynia az Oroszlán patikát, és a város másik patikájában volt kénytelen folytatni gyógyszerészi munkáját. A gyógyszertárat Than Károlyról nevezte el, amely vezetése alatt rövidesen jelentős fejlődésnek indult. 

Hazai és külföldi intézetekkel való együttműködése révén a gyógyszer-analitika és a krisztallográfia gyógyszerészeti vonatkozásaival foglalkozott. Tudományos munkássága kiterjedt a gyógyszeralapanyag-kristályok tulajdonságaira, melyeket felhasznált az azonossági módszerek kidolgozásához és rámutatott ezeknek az adatoknak a gyógyszer-technológiai jelentőségére. Mikroanalitikai tárgyú értekezésével szerzett 1963-ban kandidátusi fokozatot. 

1974-ben címzetes egyetemi docens, 1978-ban címzetes egyetemi tanár lett. Gyógyszertárban dolgozó gyógyszerészként készítette el és védte meg „A gyógyszerészeti tudomány doktora” értekezését, 1977-ben. 

Igazi katedrája a soproni gyógyszertár lett, amely tudományos tevékenysége mellett egyben országos hírű, elismert oktató központtá is vált. Szívesen tanította a fiatalokat, megerősítette bennük a szakma iránti szeretetet, elhivatottságot, szakmai igényességet. Dr. Nikolics Károly a soproni Than Károly Patika vezetője maradt kiterjedt tudományos és közéleti tevékenysége mellett is. 1985-ben vonult nyugdíjba. Hosszú és eredményes pályafutása alatt számos tudományos publikációja jelent meg: részben társszerzőként kilenc könyv, továbbképző kiadvány, és több mint 150 tudományos közlemény jelzi eredményes tudományos-oktatói munkásságát. Dr. Nikolics Károly szerteágazó tudományos, oktatási, közéleti tevékenységet végzett, ezért számos városi, országos és nemzetközi elismerésben részesült. 

Dr. Nikolics Károly professzor volt az első, akit munkásságának elismeréseként a FIP 1994. évi, Lisszabonban rendezett kongresszusán, a nemzetközi szervezet legmagasabb szakmai elismerésében, életműdíjban részesítettek. Négy külföldi társaság választotta tiszteletbeli tagjának. 

Lokálpatriótaként szülővárosában, Sopronban asszisztens és gyógyszerész-továbbképzést és szakképzést indított el. A városban több egyesületben és szövetségben is vezető tisztséget töltött be. Itt létesítették 1968-ban az ország első patikamúzeumát is. Sopron a Magyar Gyógyszerészeti Társaság több rendezvényének, konferenciájának adott helyet, a Társaság két szakosztálya is itt alakult meg.  

Egykori iskolájával sem szakadt meg a kapcsolata. 1957-ben, a gimnázium 400 éves jubileumán az öregdiákok nevében ő köszöntötte az iskolát. Az 1990-es években, amikor a Magyar Társaság ismét pályamunkák írására ösztönözte a diákokat, a kémiai pályaművek elbírálását örömmel vállalta.
Az 1991-ben újjáalakult Diákszövetség alelnöke lett. 1999-ben a Líceumi Diákszövetség kezdeményezésére Sopron Napja alkalmából a város Sopron Város Díszpolgára címet adományozta dr. Nikolics Károlynak

Nikolics Károly professzor úr emlékét a mai napig ápolják egykori tanítványai, kollégái, egyetemi intézetek, a gyógyszerészet szakmai szervezetei. 

Sopronban hunyt el 2000. szeptember 16-án. Sírja a város Szent Mihály -temetőjében van. 

Emléktábláját Sopron Fő terén 2004-ben avatták fel. 

Fontosabb díjai, elismerései

  • Munka Érdemérem (1954)
  • Kiváló gyógyszerész (1959)
  • Magyar Kémikusok Egyesülete Than Károly emlékérme (1961)
  • MTA Akadémiai díja (1975)
  • Munka Érdemrend arany fokozat (1985)
  • Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1991)
  • Batthyány-Strattmann díj (1992)
  • Pro Urbe Sopron (1993)
  • FIP Életműdíj (1994)
  • Dr. Király Jenő Díj (1997)
  • Sopron város díszpolgára (1999).